Mówiąca księga


Po raz pierwszy nazwa „Pięcioksiąg Konfucjański” pojawiła się w 51 roku p.n.e. za panowania cesarza Xuan z dynastii Han Zach.

Mówiąca księga

W starożytnych Chinach wróżby miały ogromne znaczenie dla sprawujących władzę, także przy organizowaniu ceremonii i wypraw wojennych.

Właśnie w tym charakterze była używana jako wyrocznia przez władców dynastii Zhou, dlatego spotkać można także nazwę Zhouyi – Przemiany Zhouyi. Używana była na przestrzeni wieków przez ludzi poszukujących mądrości, porady, sposobów postępowania lub wróżby. Korzystał z niej zarówno w starożytności Konfucjusz, jak również niemal współcześnie Carl Gustav Jung.



Ekspert w dziedzinie praktycznego stosowania Księgi Przemian – Andrzej Jamroz, napisał o niej: "Księga Przemian stworzona jest dla ludzi stojących w obliczu wyboru, na życiowym rozdrożu - ludzi, którzy nie są pewni informacji płynących ze zmysłów, intelektu i emocji. I Ching to metoda odsłaniania przyszłości poprzez ukazanie fazy rytmu, w jakim znajduje się człowiek na rozdrożu."

Tak naprawdę nie jest łatwo zrozumieć odpowiedz wyczytaną w Księdze Przemian, bowiem język jej jest wybitnie symboliczny i każdy z biegłych nawet wróżbitów może interpretować go inaczej. Współcześnie sięgają po nią osoby, które chcą w niekonwencjonalny sposób zgłębiać życie społeczne, gospodarcze, kulturalne, polityczne i religijne. Przy pomocy filozofii I-cing mogą penetrować rzeczywiste zdarzenia i procesy decydujące o ich przyszłości.